FirstEnergyAll-American Soap Box Derby Countdown

Local World Champions

1934 (Dayton) - Robert Turner, Muncie, IN

1935 (Akron) - Maurice Bale, Jr., Anderson, IN

1936 - Herbert Muench, St. Louis, MO

1937 - Robert Ballard, White Plains, NY

1938 - Robert Berger, Nebraska City, NE

1939 - Clifton Hardesty, White Plains, NY

1940 - Thomas Fisher, Detroit, MI

1941 - Claude Smith, Akron, OH

1942-1945 - No Race Due To World War II     

1946 - Gilbert Klecan, San Diego, CA

1947 - Kenneth Holmboe, Charleston, WV

1948 - Donald Strub, Akron, OH

1949 - Fred Derks, Akron, OH

1950 - Harold Williamson, Charleston, WV

1951 - Darwin Cooper, Williamsport, PA

1952 - Joe Lunn, Columbia, GA

1953 - Freddy Mohler, Muncie, IN

1954 - Dick Kemp, Los Angeles, CA

1955 - Richard Rohrer, Rochester, NY

1956 - Norman Westfall, Rochester, NY

1957 - Terry Townsend, Anderson, IL

1958 - James Miley, Muncie, IN

1959 - Barney Townsend, Anderson, IL

1960 - Fredric Lake, South Bend, IN

1961 - Richard Dawson, Wichita, KS

1962 - David Mann, Gary, IN

1963 - Harold Conrad, Duluth, MN

1964 - Gregory Schumacher, Tacoma, WA

1965 - Robert Logan, Santa Ana, CA

1966 - David Krussow, Tacoma, WA

1967 - Kenneth Cline, Lincoln, NE

1968 - Branch Lew, Muncie, IN

1969 - Steve Souter, Midland, TX

1970 - Sam Gupton, Durham, NC

1971 - Larry Blair, Oroville, CA

1972 - Robert Lange, Boulder, CO

1973 - Brent Yarborough, Elk Grove, CA

1974 - Curt Yarborough, Elk Grove, CA

1975 - Karren Stead, Lower Bucks Co., PA

1976 Sr. - Joan Ferdinand Canton, OH

1976 Jr. - Phil Raber, New Philadelphia, OH

1977 Sr. - Steve Washburn, Bristol, CT

1977 Jr. - Mark Ferdinand, Canton, OH

1978 Sr. - Greg Cardinal, Flint, MI

1978 Jr. - Darren Hart, Salem, OR

1979 Sr. - Craig Kitchen, Akron, OH

1979 Jr. - Russ Yurk, Flint, MI

1980 Sr. - Danny Purol, Sacramento, CA

1980 Jr. - Chris Fulton, Indianapolis, IN

1981 Sr. - Tonia Schlegel, Hamilton, OH

1981 Jr. - Howie Fraley, Portsmouth, OH

1982 Sr. - Matt Wolfgang, Pennsburg, PA

1982 Jr. - Carol Ann Sullivan, Rochester, NH

1983 Sr. - Mike Burdgick, Flint, MI

1983 Jr. - Tony Carlini, Orange Grove, CA

1984 Sr. - Anita Jackson, St. Louis, MO

1984 Jr. - Chris Hess, Hamilton, OH

1985 Sr. - Matt Sheffer, York, PA

1985 Jr. - Michael Gallo, Danbury, CT

1986 Sr. - Tami Jo Sullivan, Lancaster, OH

1986 Jr. - Marc Behan, New Hampshire State

1987 Sr. - Brian Drinkwater, Bristol, CT

1987 Jr. - Matthew Margules, Danbury, CT

1988 Masters - David Duffield, Kansas City, MO

1988 Kit Car - Jason Lamb, Des Moines, IA

1989 Masters - Faith Chavarria, Tri-County, CA

1989 Kit Car - David Schiller II, Dayton, OH

1990 Masters - Sami Jones, Salem, OR

1990 Kit Car - Mark Mihal, Northern, IN

1991 Masters - Daniel Garland, San Diego, CA

1991 Kit Car - Paul Greenwald, Saginaw, MI

1992 Masters - Bonnie Thornton, Las Vegas, NV

1992 Kit Car - Carolyn Fox, Salem, OR

1992 Stock - Loren Hurst, Akron Suburban, OH

1993 Masters - Dean Lutton, North Central, OH

1993 Kit Car - Danielle DelFarraro, Akron Suburban, OH

1993 Stock - Owen Yuda, Harrisburg, PA

1994 Masters - Danielle DelFarraro, Akron, OH

1994 Kit Car - Joel Endres, Akron Metro, OH

1994 Stock - Kristina Damond, Jamestown, NY

1995 Stock - Karen Thomas, Jamestown, NY

1995 Super Stock - Darcie Davisson, Kingman, AZ

1995 Masters - Johnathon Fensterbush, Kingman, AZ

1996 Stock - Matthew Perez, Akron Suburban, OH

1996 Super Stock - Jeremy Phillips  Charleston, WV

1996 Masters - Tim Scrofano, Northeast, OH

1997 Stock - Mark Stephens, Waynesboro Suburban, VA

1997 Super Stock - Dolline Vance, Salem, OR

1997 Masters - Wade Wallace, Elkhart County, IN

1998 Stock - Hailey Simpson, Salem, OR

1998 Super Stock - Stacy Sharp, Kingman, AZ

1998 Masters - James Marsh, Cleveland, OH

1999 Stock - Justin Pillow, Central, FL

1999 Super Stock - Alisha Ebner, Salem, OR

1999 Masters - Allan Endres, Akron, OH

2000 Stock - Rachel Curran, Akron Suburban, OH

2000 Super Stock - Derek Etherington, Anderson, IN

2000 Masters - Cody Butler, Anderson, IN

2001 Stock - Chad Eyerly, San Bernardino, CA

2001 Super Stock - James Rogers, Rochester, NY

2001 Masters - Michael Flynn, Detroit, MI

2002 Stock - Cameron Vannatta, Anderson, IN

2002 Super Stock - Roger Youmans, Jr., Rochester, NY

2002 Masters - Evan Griffin, Central FL

2003 Stock - Nicholas Sibeto, New Castle, PA

2003 Super Stock - Corey Harkins, Chicago, IL

2003 Masters - Anthony Marulli, Rochester, NY

2004 Stock - Perrin Norris, Tullahoma, TN

2004 Super Stock - RickiLea Murphy, Portage County, OH

2004 Masters - Hilary Pearson, Kansas City, MO

2005 Stock - Nick Hoffman, Lancaster, OH

2005 Super Stock - Tyler Gallagher, Portage County, OH

2005 Masters - Stephanie Inglezakis, North Summit, OH

2006 Stock - Michael Neely, Akron Suburban, OH

2006 Super Stock - Sally Sue Thornton, Vallejo, CA

2006 Masters - Garrett Kysar, Martinsburg, WV

2007 Stock - Tyler Shoff, Akron, OH

2007 Super Stock - Andrew Feldpausch, Saganaw, MI

2007 Masters - Kacie Rader, Washington, D.C.

2008 Stock - Joanna Barnowski, Akron, OH

2008 Super Stock - Hayley Beitel, Tallahoma, TN

2008 Masters - Courtney Rayle, Washington, D.C.

2009 Stock - Sarah Whitaker, Akron, OH

2009 Super Stock - Maija Liimatainen, Madison, WI

2009 Masters - Megan Thornton, Cleveland, OH

2010 Stock - Megan Gongaware, Akron, OH

2010 Super Stock - Tucker McClaren, Salem, OR

2010 Masters - Morgan Champagne, New Hampshire State

2011 Stock - Katelyn Victoria Hahn, Charleston, WV

2011 Super Stock - Emily Mikayla Fox, Hancock, MD

2011 Masters - Allison Bates, Twinsburg, OH

2012 Stock - Alexander Khachigian, Tuolumme, CA

2012 Super Stock - Kallie Myers, St. Clairsville, OH

2012 Masters - Maddie Minch, Cleveland, OH

2013 Stock - Macaila Ziolkowski, McKeesport, PA

2013 Super Stock - Bryce Volpe, Cleveland, OH

2013 Masters - Jay Warnick, Greater Washington, DC

2014 Stock - Mason Breeden, Culpeper, VA

2014 Super Stock - Emerson Minch, Cleveland, OH

2014 Masters - Campbell Conrad, Arlington, MA

2015 Stock - Annabelle Herron, Roanoke, VA

2015 Super Stock - Karlye Murphy, Rochester, NY

2015 Masters - Bailey Martin, Arlington, MA

2016 Stock - Joseph Kratochvil, Piedmont Area, VA

2016 Super Stock - Mallory Bruen, Northern Maine, ME

2016 Masters - Kathryn Lindsey, Winter Park, FL