FirstEnergyAll-American Soap Box Derby Countdown

New Hampshire Soap Box Derby - Local Race Champions

1939  Ted Bamber  

1940  John Gage  

1941  Ben Hill  

1947  Hugh McMahon  

1948  Philip Rogers  

1949  Bruce Dearborn  

1950  Neil Robinson  

1951  Dennis Abbott   

1952  Erlon Adams  

1953  Stillman Rogers  

1954  Douglas Rogers  

1955  Michael Chick  (4th Place - AASBD)

1956  David Chick  

1957  Reed Latchaw  

1958  Robert Plaisted  

1959  Fredrick Dolan  

1960  Daniel Chick  

1961  Rene Dubois  

1962  David Allain  

1963  Richard Rand  

1964  Martin Sullivan  

1965  Douglas Elwell  

1966  Steve Giguere  

1967  John Knight  

1968  William Behan  

1969  Richard Behan  (2nd Place - AASBD)

1970  Thomas Durepo  

1971  David Morrissette  

1972  Laurie Morrissette  

1973  Joseph Duffy  

1974  Donna Demers  

1975  Buddy O’Neil  

1976  Dave Borden  

1977  Senior division - Todd Hager 

            Junior division - Cindy Borden   

1978  Senior division - Brad Todd  

            Junior division - David Woods   

1979  Senior division - Jay Lamoureux   

            Junior division - Kelley Frost   

1980  Senior division - Tammy Hager   

            Junior division - Stacy Hager   

1981  Senior division - Mike Sprowl   

            Junior division - Jon Frost   

1982  Senior division - Stacy Hager   

            Junior division - Carol Ann Sullivan   (Junior World Champion)

1983  Senior division - Mike Garrity   

            Junior division - Missy Sprowl   

1984  Senior division - Missy Sprowl   

            Junior division - Chase Berry   

1984  Senior division - Chase Berry   

            Junior division - Malinda Pelletier   

1986  Senior division - Carol Ann Sullivan    

            Junior division - Marc Behan   (Junior World Champion)

1987  Senior division - Randy Smith    

            Junior division - John Q Adams    

1988  Masters division - Marc Behan    

            Kit division - Steve Libby    

1989  Masters division - Jeff Gagnon    

            Kit division - Scott Behan    (3rd Place - Kit) 

1990  Masters division - Scott Behan    

            Kit division - Jen Frost    

1991  Masters division - Wendi Constance  (9th Place - Masters)  

            Kit division - Billy Housel    

1992  Masters division - Jennifer Anderson    

            Kit division - Tim Sidlik    

            Kit division - Nicole Higgins    

1993  Masters division - Billy Housel    

            Kit division - Patrick Babel    

            Stock division - Pam Decker    

1994  Masters division - Corey St Onge    

            Kit division - Pam Decker    

            Stock division - Brian Kunze    

1995  Masters division - Jayce Bonet    

            Super Stock division - Josh Kramer    

            Stock division - Andrew Atwil    (4th place Stock) 

1996  Masters division - Melissa LaPointe    

            Super Stock division - Scott Hiland    

            Stock division - Mike Decker    

1997  Super Stock division - Tim Porosky    

            Stock division - Adam Chick    

1998  Super Stock division - Chris Demers    

            Stock division - Kim LaPointe    

1999  Masters division - Chris Demers    

            Super Stock division - Andrew LaPointe    (6th place Super Stock) 

            Stock division - Lauren Demers   (3rd place Stock)   

2000  Masters division - Allison Brown    

            Super Stock division - Danielle Melendez    

            Stock division - Eric Demers       

2001  Masters division - Eric Demers    

            Super Stock division - Josh Lizotte    

            Stock division - Jen Demers    

2002  Masters division - Kevin Sullivan    

            Super Stock division - Carlyn Coy    

            Stock division - Jake Marchacos    

2003  Masters division - Carlyn Coy    

            Super Stock division - Kim LaPointe    

            Stock division - Zac Carr    

2004  Masters division - Kim LaPointe    

            Super Stock division - Jason O’Connor    

            Stock division - Ali Borden    

2005  Masters division - Chase Borden    

            Super Stock division - Kyle Watson    

            Stock division - Amy Poulin    

2006  Masters division - Pat Carr    (9th place Masters) 

            Super Stock division - Jake Marchacos    

            Stock division - Mollie Behan    

2007  Masters division - Ali Borden    (4th place Masters) 

            Super Stock division - Amy Poulin    

            Stock division - Jillian Nelson    

2008  Masters division - Zac Carr    

            Super Stock division - Ali Borden    

            Stock division - Morgan Champagne    

2009  Masters division - Amy Poulin    

            Super Stock division - Morgan Champagne    

            Stock division - Samantha Forde    

2010  Masters division - Morgan Champagne  (Masters World Champion)  

            Super Stock division - Sadie Borden    

            Stock division - Ryan Chasse    

2011  Masters division - Tasha Hatt    

            Super Stock division - Jillian Nelson    (5th place Super Stock) 

            Stock division - Brooke Clooney    

2012  Masters division - Sadie Borden    (5th place Masters) 

            Super Stock division - Teal Borden    

            Stock division - Hallie Robertson     

2013  Masters division - Teal Borden    (4th place Masters) 

            Super Stock division - Jacob Roy    

            Stock division - Sydney Fascetta    

2014  Masters division - Amber Chasse    

            Super Stock division - Sydney Fascetta     

            Stock division - Sydni  Behan     

2015  Masters division - Sydney Fascetta  (3rd place Masters)    

            Super Stock division - Sydni  Behan     

            Stock division - Jamison Vitko